İkİ dİlle büyüyen çocuklar

01 Kas 2009

Feyza Dayanıklı

Yurt dışında doğan ve büyüyen çocukların genellikle yaşadıkları topluma uyum sağlamada sorunları olduğu biliniyor. Bu sorunların temelinde, sağlıklı kişilik geliştirmedeki sorunlar ve anadil eksikliği vardır.

Çocuk dünyayı ve çevreyi algılamaya başladığında , ilk önce içinde bulunduğu aile ortamına bakar ve onları taklit ederek kişilik geliştirmeye çalışır. Ana-babanın birbirleriyle olan iletişimleri çocuk için örnek model oluşturur. Saygı ve sevgi temeline dayalı bir aile düzeninde büyüyen çocuk, bu iki kavramı, kendisine örnek aldığı kişilerden öğrenecek ve sonrasında uygulayacaktır. Bundan başka ebeveynler, çocuğun kişilik gelişime bizzat çocuğu aktif olarak katarak destek olmalıdırlar.

Bebeklik çağından itibaren, çocuklara birey olarak davranılmalı, onların varsa isteklerine, seçim haklarına kulak verilirken, demokratik aile modeli çerçevesinde ebeveyler sağlıklı olanı uygulamalıdır. Demokratik aile ortamında büyüyen çocuklar kendilerine önem verildiğinin, fikirlerinin değerlendirildiğinin farkında olurlar. Kendilerine saygı duyulan çocukların, kişilik gelişimi de sağlıklı olur. Ancak kendini ifade etmede sorunlar yaşayan çocukların, kişilik gelişimi de bundan olumsuz etkilenir.

İlk öğrenilen dil anadil olduğuna göre, işbu temel ne kadar sağlam olursa, sonradan öğrenilecek olan dil de o kadar sağlam olacaktır. Aile küçük yaşlardan itibaren çocuğun ana dil eğitimine özel önem vermeli, onun yarım veya yanlış kurduğu kelime veya cümleler düzeltilerek doğrusu söylenmeli, anadilinde yaşına uygun kitaplar seçilerek mümkün olduğunca hergün çocuğa okunmalıdır. Kitap okumak, günlük kullanılan dilin kısırlığından kurtulmaya ve çocuğun kelime dağarcığının genişlemesinde en faydalı yöntemdir.

Anadiline hakim olan çocuk, sonradan öğreneceği ve sosyal çevresinde kullanılan ikinci dile de o kadar hakim olacaktır. Çocuk anadilinde kavramları biliyor olacağından, iş sadece o cismin veya kavramın ikinci dildeki karşılığını öğrenmeye kalacaktır. Örneğin ‘gökkuşağı’nın anadilinde ne olduğunu bilen çocuk için, ikinci dilinde bunu öğrenmek, sadece kelime bilgisine kalacaktır.

Sağlıklı bir kişiliğe sahip olan ve anadiline iyi hakim bir çocuk için, yaşadığı topluma kendini ifade ve kabul ettirmede, önüne çıkacak sorunlarla daha kolay başa çıkacaktır.

Dergiler, Fikir Yongalama, sayı_16 | Yorumlar | Geri izleme Sayfanın en üst kısmına git

Yorum yapın

  •  
  •  
  •  

Yeni yorumlardan RSS ile haberdar olmak isteyenler için yorum beslemesi.

Edebiyat ve Fikir Yongalama