Hollanda 1. Türkçe Yazarlar Platformu

15 Haz 2009

Editör 

yazarlar

Soldan sağa: Ali Şerik, İsmail Polat, Fehmi Özgök, Sadık Yemni, İbrahim Eroğlu, Hürrem Efe, Kazım Cumert

Hollanda’da Türkçe yazan yazarlar 3 Mayıs 2009 tarihinde Platform dergisinin çatısı altında Amsterdam Anadolu Vakfı’nda bir araya geldiler.

Yazar Sadık Yemni 1. ‘Türkçe Yazarlar’ Platform’unun kuruluş sürecini şöyle özetledi: “2007 yılının başında Atilla İpek ile dijital bir Oda Edebiyat ve Felsefe dergisi başlattık. www.odasanat.org Amacımız genç yazarlara bir teşvik alanı açmaktı. İki ayda bir çıkan dergimiz kısa zamanda genç yazarların yeteneklerini sergiledikleri bir platform haline geldi. Bu arada ben son yirmi beş yıl içinde düzenlenen tüm öykü yarışmalarının jürisinde yer almıştım. Kendim de harıl harıl yazmaktaydım. 2005 yılında HTYK’nün, Hollanda Türk Yazarlar Kulübü’nün başkanı seçilmiştim. Bu deneyimlerin ışığında Hollanda’daki Türkçe yazım sürecini çok iyi tanımaktaydım. Oda Dergisi’nde seksenli yıllardan bu yana yazarlık yapan yazarlarımızın portrelerini yayınlamaya başladık. Sonra bu portreler Ebubekir Turgut beyin Platform dergisinde yayımlanmaya başladı. Ardından bu organizasyonu gerçekleştirdik. Benim şahsen en büyük amacım, politikadan, ideolojilerden bağımsız olarak genç yazarları güzel Türkçemizi en yetkin bir şekilde kullanmaya teşvik etmek ve yazabilecekleri verimli ortamı sağlamaktır.”

yazarlar_topluHOLLANDA, 1. ‘Türkçe Yazarlar’ Platformu şu şekilde gerçekleşti:
12.30 ile 15.00 arasında otuz kadar yazar birlikte yemek yiyerek sohbet ettiler, tanıştılar ve hasret giderdiler. 15.00’den itibaren ana salona geçildi. İlk olarak Fehmi Özgök, Hürrem Efe ve İsmail Polat’a Avrupa’da Türkçe yazıma yaptıkları katkı için podyumda teşekkür edildi. Bu yazarlarımız özetle hissiyatlarını dile getirdiler ve yapıtlarından kısa öyküler okudular. Sunuculuğunu şair ve öykücü Ezgi Gürçay’ın yaptığı program şiirlerin okunması, Aşık Çağlari’den nefis bir müzik dinletisi ile devam etti. Hüseyin Kerim Ece tarafından 5. Avrupa Şiir Yarışması sonuçlarının açıklanması ve genç yazarların öykülerini okumasıyla sona erdi.

Dergiler, haberler, Hollandanın Türk Yazarları, sayı_14 | Yorumlar | Geri izleme Sayfanın en üst kısmına git

Yorum yapın

  •  
  •  
  •  

Yeni yorumlardan RSS ile haberdar olmak isteyenler için yorum beslemesi.

Edebiyat ve Fikir Yongalama