Mevlana Okumaları

01 Nis 2008

Haberler 

Diyalog Akademisi ve Oda Sanat Vakfı olarak, Mevlana’nın muhteşem eseri Mesnevisinden okumalar yapıyoruz.

Orta Doğu, Doğu ve Akdeniz kültürünün en şeçme öykü ve mesellerinin yer aldığı eşsiz eserdeki, ayna ustalarının yarışmaları, arslana esir düşen tavşanın kurnazlığı, sarayın damında deve arayanlar, altın kafeste esir yaşayan papağanın verdiği ders, İblis ile Muaviye’nin serüveni, gemide hırsızlıkla itham olunan dervişin kerametleri, horozun mal sahibinin ölümünden haber vermesi, insanın yaratılışından beri hâlleri ve menzilleri gibi ilginç, öğretici, ibret verici ve manen güçlendirici konular, sohbet şeklinde ele alınacaktir.

Ahmet Hamdi Tanpınar, bir gün Yahya Kemal’e sorar: ”Üstat, biz Viyana kapılarına nasıl oldu da gittik?” Yahya Kemal: ”Pilav yiyerek ve Mesnevi okuyarak!” cevabını verir.

Rotterdam’da pilav yiyip Mesnevi okumak isteyen herkes, sohbetlerimize davetlidir.

Programımız, 6 Şubat’ta başladı. Her hafta yapılacak olan sohbetler, çarşamba akşamları, saat 19.30-21.30 arasında, Diyalog Akademisı’nin Rochussenstraat 221-223, 3021 NT Rotterdam adresindeki binasında gerçekleşecektir. Katılım ücretsizdir. Sohbetlere devam etmek için kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kayıt için alan@dialoogacademie.nl adresine mesaj gönderebilirsiniz.

Dergiler, haberler, sayı 7 | Yorumlar | Geri izleme Sayfanın en üst kısmına git

Yorum yapın

  •  
  •  
  •  

Yeni yorumlardan RSS ile haberdar olmak isteyenler için yorum beslemesi.

Edebiyat ve Fikir Yongalama