Ağabey Şair Eroğlu: Haydar Eroğlu

01 Nis 2008

Atilla İpek

Daha önceki sayılarımızda Eroğlu kardeşlerin genç olanını, İbrahim Eroğlu’nu tanıtmıştık. Bu sefer Ağabey Eroğlunda sıra: Haydar Eroğlu’nda

Eroğlu ailesi daha önce yazdığımız gibi, Yozgat Bahadın’lı. Haydar Eroğlu Ticaret ve hukuk okumuş, 1986 yılında 28 yaşındaydaken Hollanda’ya gelmiş. O yıl ilk şiir kitabı yayınlanmış ağabey Eroğlu’nun: Türkçemle Türküler. Ondan sonraki yıllarda daha çok şairliğiyle tanıdığımız Haydar Eroğlu şiir kitaplarının yanı sıra, çocuk romanları ve fıkra derlemeleri de yayımlamış, öyküler yazmış,. Ataol Behramoğlu 1987’de yayınladığı iki ciltlik ‘Büyük Türk Şiiri Antolojisi’nde Haydar Eroğlu’na da yer vermiş. Hollanda’ya geldiği yıl 1986 barış yılı nedeniyle Ankara Dış Hekimler Odası, Ankara Eczacılar Odası ve Ankara Tabip Odası’nin ortaklaşa düzenledikleri şiir yarışmasında Broy Dergisi Şiir Özel Ödülüne layık görülmüş. Haydar Eroğlu yazdıkça ödüller de eksik olmamış.
Aldığı ödüllerden bir derleme yaparsak:

 • 1986 Barış Yılı nedeniyle Ankara Dış Hekimler Odası, Ankara Eczacılar Odası ve Ankara Tabip Odası’nin ortaklaşa düzenledikleri şiir yarışmasında Broy Dergisi Şiir Özel Ödülü,
 • Ayko tarafından Enver Gökçe anısına düzenlenen yarışmada Özendirme Ödülü
 • Petrol İş Sendikası’nin düzenlediği yarışmada Mansiyon
 • İsviçre İşçiler Birliği’nin düzenlediği yarışmada Mansiyon
 • Uluslararası Hümanist Enternasyonal İkincilik Ödülü
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Romanı Yarışması’nda İkincilik Ödülü
 • Ankara Çankaya Belediyesi ile Damar Dergisi’nin ortaklaşa düzenledikleri yarışmada çocuk şiiri dalında Birincilik Ödülü
 • Poetry International (Dünya Vafkı) tarafından düzenlenen Öykü yarışmada Öykü Ödülü
 • Unesco’nun 1996’yı “Uluslararası Nasreddin Hoca Yili” ilan etmesi nedeniyle Akşehir Nasreddin Hoca Derneği’nin düzenlediği Gülmece Öykü Yarışması’nda Başarı Ödülü
 • Samim Kocagöz Öykü Yarışması’nda İkincilik Ödülü’nü.

Aşağıda Haydar Eroğlu’nun kitaplarının bir listesini bulabilirsiniz.
Biz bu yazıda Haydar Eroğlu’nun Hollandaca yayımlanan en son romanı ‘De Droom van het Brandende Huis’ e biraz odaklanacağız. 1996 yılında Türkçe yayınlanan Altın Kafes isimli çocuk romanı daha sonra 1999 yılında Türkolog Sytske Breunesse tarafından düzenlenerek Hollandacaya çevrilmiş. Bu kitap Türkiye’de İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Romanı Yarışması’nda ikincilik ödülüyle onurlandırılmış. 2000 yılında Hollanda Çocuk Jürisi Vakfı tarafından uzun listeye alınmış. 2001 yılında Hollanda sağır ve körler kütüphanesi tarafından sesli olarak yayımlanmış.

Kitapın baş karakteri, 3 yaşındayken Hollanda’ya gelmiş, Lahey’de yaşayan bir Türk kızı Eser. Bir de anlaşılmaz bir şekilde Türkiye’de tatildeyken ortadan kaybolan bir erkek kardeşi var. Hakkında çok konuşulmayan ama aileyi derinden etkileyen bir olay. Eser günlük tutuyor ve Türkiye’de yaşayan dedesine mektuplar yazıyor. Almanya’da Türklerin kaldığı misafirhanelerin kundaklandığı dönemler. Korkularını, gözlemlerini paylaşıyor dedesiyle. Çocuk gözüyle çok başarılı yazılmış roman. Mesela Hollanda’da çok kullanılan ‘siyah okullar’ terimi Eser’e göre büyüklerin durumu daha karmaşık hale getirmek için uydurdukları bir terim. Zira ona göre okul, arkadaşları ve sevdiği sınıf öğretmeni olan bir yerden başka bir şey değil.
Kitap (Hollandalı) okuyucuya hoşgörü konusunda bir ayna tutuyor. Kitapta yahudilere ikinci dünya savaşı öncesinde yapılanlarla ile bir paralellik kuruluyor. Eser akıllı bir kız ve hayat hakkında soruları var. İnsanların nasıl ırkçı olabileceğini merak ediyor. Hollandalıların yabancılar hakkındaki yersiz önyargılarına kendince pratik, biraz da alaylı açıklamalar ve cevaplar buluyor.
Sytske Breunesse’nin düzenlemesiyle kitabın sonlarına (özellikle genç okuyuculara) Türk Kültürünü tanıtan bir bölüm de eklenmiş. Bu bölümde mesela Türk mutfağı, Atatürk, İslam ve Alevilik, Türk çayı ve kına tanıtılıyor.
Kitabın Türkçe versiyonu olan ‘Altın Kafes’i bulmak zor. İkinci el ve internetten deneyebilirsiniz. Ancak Hollandaca versiyonunu özellikle ikinci el internette bulmak mümkün. Çocuklarınıza okutabileceğiniz gibi yetişkinlerin için de bir nefeste okunan bir kitap.

Haydar Eroğlunun tüm yapıtları:
Türkçemle Türküler (Şiirler),
Bir Zor Zanaat Şairlik (Şiirler),
Ağlar mısın Güler misin (Şiirler),
Selâm Olsun (Şiirler),
Altınkafes (Çocuk Romanı),
Bir Tutam Kır Çiçeği (Çocuk Şiirleri),
Küçük Düşünür (Çocuk Şiirleri),
Şiirimsi
Nasreddin Hoca Fıkraları,
Düşünen Çocuk Fıkraları (Fıkralar)
De Droom van het Brandende Huis (Hollandaca Yayınlanan Çocuk Romanı)

Dergiler, Hollandanın Türk Yazarları, sayı 7 | Yorumlar | Geri izleme Sayfanın en üst kısmına git

Yorum yapın

 •  
 •  
 •  

Yeni yorumlardan RSS ile haberdar olmak isteyenler için yorum beslemesi.

Edebiyat ve Fikir Yongalama