Düğün Fotoğrafları

01 Nis 2008

Efe Babacan

Aşk Gemisinden Las Vegasa

aaaaaaa-014.jpg

3 sene yolcu gemilerinde fotoğrafçı olarak çalışıp, Fotoğraf Müdürü pozisyonuna gelmiştim. Bu terfiyle birlikte artık binlerce gemi yolcusunun fotoğrafını çekmek yerine sadece gemide gerçeklesen çok önemli düğünleri veya kaptan ve masasında oturan misafirleri çekiyordum.

Düğün kalmadı, Rodeo verelim!

Güzel bir meslek ve güzel bir hayata sahipken arkadaşlarımın hep bir ayağın karada olmalı dediği gibi ben de evlendikten sonra gemilere veda ettim ve karaya yerleştim.En büyük amacım iyi bir fotoğrafçı olmaktı ama acaba bunun için doğru yerde miydim. Las Vegas’ta evlenmiş ve bu işin yapılabileceği en iyi yer olan Las Vegas’tan, eşimin dedesinin işine yardımcı olmak icin, nüfusunun yüzde 80 inin Navaho Kızılderililerin oluşturduğu 10 bin kişinin yaşadığı Gallup adında bir kasabaya taşınmıştık. Büyük ümitlerle gittiğim kasaba meydanında sadece 3 tane fotoğraf stüdyosu vardı. Buradaki stüdyolara çalışmak icin başvurduğumda sahibi Zulu kabilesinden olan bir adam, bana bu aralar fazla düğün olmadığını ama önümüzdeki günlerde yapılacak rodeo festivalinde yarışacak kovboyları çekebileceğimi söyledi..Ben iyi bir düğün fotoğrafçısı olma yolunda giderken atacağım ilk adım rodeodakı ineklerin ve boğaların fotoğrafını çekmek olmuştu.Neyse orada yaşadığım altı ay boyunca zaman zaman rodeo organizasyonlarını, zaman zaman da düşük butçeli Kızılderili düğünlerini çektim.Küçükken Kızılderili kovboy filmlerinde sempati duyduğum o Kızılderililerin bana verebileceği bir şey yoktu.Artık o kasabadan sıçramalı ve atılım yapmak üzere Amerikalıların şaka olsun diye söylediği Snobbsdale asıl ismiyle Scottsdale’e taşındık.

Kızılderililerden Jet Sete, Farklı Dünyalar

Scottsdale estetikli memeleri, ince uzun bacaklı kadınları, son model arabaları, milyon dolarlık evleri, lüks alışveriş merkezleri ve sosyal ortamlarıyla Arizona eyaletinin Beverly Hillsiydı. Kendimi bir anda çok değişik bir dünyada bulmustum. Şehirdeki yaklaşık 200 300 arası düğün fotoğrafçısı vardı. Kısa surede bu fotoğrafçıların bazılarıyla kontak kurdum ve çalışmalara başladık. Bu fotoğrafçılar genelde 1500 4000 dolar arası düğün paketleri satarken, kimi zaman 2, kimi zaman 3, hatta bazen 4 fotoğrafçı düğün çekiyorduk. Bu fiyatlar California da 15.000 dolarlara kadar yükseliyordu.

Kaçan gelin, kızgın papaz, huysuz golfçular

aaaaaaa-010.jpg

Ben damadı ve arkadaşlarının hazırlığını çekerken, ortağım Lilet gelin ve arkadaşlarının fotoğrafını cekıyordu. Erkekler her zaman rahat bir havadayken, kimileri tören öncesi içer, kimileri bilardo oynarken gelin ve etrafında müthiş bir stres olurdu. Saatler boyunca bitmek bilmeyen makyaj, sac, elbiseler, ayakkabılar, aksesuarlar derken tam bir curcuna yasanırdı. Bir keresinde Afgan pilotla evlenecek, Amerikalı bir gelin çekimlerin ortasında hiç bir şey söylemeden kaçıp gıtmıstı. Bu kaçışın nedeni de tören yerinde tam zamanında olmak ve konukları bekletmeme ıstegıydı. Durumdan utanan Afgan damat bana ve asistan fotoğrafçıya gecenin sonunda çok büyük bir bahşiş vermıstı. Stresli gelinlerden başka bir sorunda kiliselerdeki papazlardı. Bazıları tören sırasında bizim resim çekmemizden hoşlanmaz hatta buna izin vermezdi. Çoğu zaman flaşsız, uzaktan zoom lensle, gizli bir şekilde tören resimlerini çeksem de bir defasında yakalanmış ve çok kotu azar yemiştim. Golf klüblerindeki düğünlerde de kimi zaman golfçular zorluk çıkarırdı. O güzel yeşilliklerde biz damat ve gelini ölümsüzleştirmek ısterken, onlarda oyunlarının bölünmesini istemezdi.

Uzolu, Tekilalı, Haremlik Selamlık ve 16 saatlik uzun düğünler

Sinirli papazlara, çekimi bırakıp kaçan geline, anlayışsız golfçulara rağmen bu isten her zaman müthiş zevk almısım. Ortalama bir düğün 7 8 saat sürerken Hint, Vietnam gibi Uzak Doğu düğünleri, çoğunlukla sabah 8 de başlayıp, gece yarısı bıterdı. Evet, 16 saatlik çekim yaptığımız yorucu düğünler olmuştu ama biz her zaman klasikleşmiş Amerikan düğünlerinden farklı şeyler görmenin beklentisi icindeydik. Uzo içilen Yunan, Tekila içilen Meksika düğünlerinde son kısımlara doğru ayık bir kişi görmek zordu. Haremlik ve selamlık Filistin düğünlerinde kadınların utangaçlığı ısımı zorlaştırmış olsa da bir kaç saat sonra, artık çok daha rahat poz vermeye başlamışlardı. O düğünün güzel yanı kıvrak Arap müzikleri ve bana ikram edilen lezzetli baklavaydı.

dört dörtlük fotoğraf yoktur varsa da Sebastiao Salgado dur

Fotoğrafçılar genelde fotoğraf çekerken büyük bir yoğunlaşma icindedir çünkü her şey ani yakalamak üzerine kurulmuştur. Bazen an yakalanırken ışık yetersiz, bazen an ve ışık mükemmelken bu sefer kadrajda zorlanabilirsiniz. Ani yakaladınız, ışık, kadraj her şey mükemmel, bu seferde bu resimde gerçekten duygular var mı diye sorarsınız? Bence 4 4 lük resim yoktur, her zaman bir şeyler eksik olacak ve fotoğrafçı her zaman bu sanatsal kaygıları yaşacaktır. Dunyanın en iyi fotoğrafçıları olan Magnum fotoğrafçıları, Sebastiao Salgado ve Ara Güler en favori fotoğrafçılarımdır, hazır 4 te 4 luk demişken, bunlar bırakın 4te 4 u, 4 te 5 bile çekerler. Fotograf çekmekteki en büyük kaygıda, ayni mizahçılarda olduğu gibi daha önce yapılmamış bir espriyi bulmaktır. Yeri gelince bir duvarın üstüne çıkar, yeri gelince bir duvar deliğinin arkasından veya arabanın penceresinden, sağdan soldan yukarıdan aşağıdan çekip değişik açıları yakalamaya calisirsiniz. Bir gün, gene bir amerikan düğününde, sıcak bir günde yere yatıp değişik bir açıdan fotoğraf çektim. Sonuç basarîliydi ama ben yere yatınca gelinin babası sıcaktan bayıldığımı düşünmüş ve bana su getirmişti. Hepimiz bu olaya çok gülmüştük.

Demir, Çimento yerine Gözyaşı, Tango ve Gülücükler

Gelin ve damat o günün en önemli kişisidir. Özellikle de gelin. Gelin ve fotoğrafçının diyalogu çok önemlidir çünkü ben rejisörken gelin başrol oyuncusudur. Bu fotoğraf çekimlerini bazen film çekimi gibi dusunurum. Mesela gelinin mutluluğunu kıskanan gelinin bazı arkadaşları kotu karakterler gibidir. Bu karakterler dışında etrafta birçok figüran vardır. Bunların hepsini ayni anda gözlemlersiniz çünkü hiç beklemediğiniz bir anda size samimi bir gülüş, kadeh kaldırma, başka bir figüranla el sakalaşması gibi malzemeler verebilirler. Bir inşaatın malzemesi demir, çimento ise bu isteki malzemeler küçük bir detay, ağlayan bir kadın, iki kişinin birbirine sarılması, tango yapan bir ciftin hareketlerindeki kıvraklık gibi pek de elle tutulmayan şeylerdir.

Düğün değil Hisseli Harikalar Kumpanyası

aaaaaaa-009.jpg
Bence düğünler dünyanın her yerinde aynidir, tıpkı tüm kadınların ayni olduğu ama hepsinin de özel olduğu gibi. Amerikan düğünleri sanki 5 yıldızlı bir otelin animasyon takiminin yarattığı atraksiyonlar, sanki Hisseli Harikalar Kumpanyası gibiyken, bizim düğünler biraz daha sadedir. Amerikan düğünlerinde ortasında gelin ve damadın oturduğu uzunca bir masa vardır. Bu masanın diğer üyeleri gelin ve damadın en yakin arkadaşları olup, hepsi ayni tarz, ayni renk kıyafet giyer ve bu masa diğer tüm davetlileri görecek bir şekilde onlara donuktur. Aksam yemeği başlamadan önce damat ve gelin in arkadaşları şampanya kadehi kaldırıp, çocukluk veya akademik hayatlarıyla ilgili anılar anlatıp, evlenen çiftlere mutluluklar dileyerek, konuşma yaparlar. Yemek bittikten sonra gelin ve damat ilk dans, daha sonra gelin ve babası, damat ve annesi dansları yapılır. Bu danslar bitince tüm davetliler dans eder ve gecenin dj i veya sunucusu 10 seneden fazla evli olanların dansa devam edeceğini diğerlerinin dans pisti dışına çıkmasını rica eder. Bu 15, 20, 30 ve 40 seneden fazla evli olanların elenmesine kadar devam eder. Salonda en uzun sureli evli çift seçilir ve onlar dans eder. Okullarda örnek öğrenci seçilmesi gibi bir şey herhalde. Bakin yani 48 sene evli kalmışsınız ve bunun ödülü salondaki herkes size imrenerek bakıyor. Daha sonra para dansı baslar, damadın önünde bayanlar, gelinin önünde baylar sıra yapar ve aşağı yukarı yârim dakika dans edip, damada bayanlar, gelinede baylar para verir. Bu para genelde 1 dolar gibi sembolik bir şeyken, bazen 5,10 veya 20 dolar verenlerde olur. Tüm davetliler gelin ve damatla dans etme şerefine erdikten sonra en heyecanlı kısma gelinir. Davetteki tüm bekâr bayanlar çağırılır ve gelin arkasını dönerek onlara çiçeğini atar, kimi düğünlerde kıyasıya saç saça başlasa mücadele olurken, kimi düğünlerde bu eğlence sakin geçer. Bu tip atraksiyonlar artik bizim düğünlerde de yapılmaya başlandı. Bence, artik gelinin damadın ayağının üstüne basması dışında da renk getirecek şeyler yapılmalı. Gene bir amerikan düğününde aşırı alkol alan damat ve arkadaşları piramit yapmaya çalışmış ve herkese çok eğlenceli dakikalar yaşatmışlardı. Düşünsenize en altta dört kişi, onun üstünde üç ve onun üstünde iki seklinde gidiyor. Sanki 19 Mayıs spor ve gençlik bayramı gösterileri…

Nikâh şahidim foklar, nikâh memurum Elvis Presley

Her düğün ayrı bir hikâye, her düğün ayrı bir mutluluktu. Alaska da helikoptere binerek sadece helikopter pilotu, damat gelin ve nikâh memurundan oluşan buzulun üstünde çektiğim bu çok soğuk ama çok orijinal, davetlilerin sadece foklardan oluştuğu buzullar üstündeki düğünden, Las Vegasda nikâhı kıyan Elvis Presley kostümlü nikâh memurunun kıydığı düğüne kadar birçok düğünde fotoğraf makinesinin arkasında bulundum. Gördüğüm tüm düğünler çok duygusal ve anlamlıydı ama fotoğrafçının duygulara yeri yoktur. Fotoğraf çekmeyi bırakıp, ağlayamazsınız veya halay çeken gruba dâhil olup dans edemezsiniz çünkü göreviniz bu anları yakalayıp, deklanşöre basmaktır. İyi bir düğün fotoğrafçısı çok duygusal olan ama duygularını kontrol edebilen fotoğrafçıdır.

İyi bir fotoğrafçı

İyi bir düğün fotoğrafçısı en az damat kadar şık ve prezentable olmalı, davetlilerle iyi iletişim kurmalı, gerekirse saatlerce yemek yemeden su içmeden gelin ve damadın peşinden ayrılmayarak onların gölgesi olmalı, yeri gelince oteldeki temizlikçilerden birini ikna edip, otelin 12. katındaki bir odaya çıkıp tören alanını yukardan çekmeli, çekilen karelerin arkasındaki backgroundları iyi kullanmalı, güneşin batışını, ışığın nasıl düştüğünü veya düşeceğini hesaplarken, fotoğrafı çekilen kişi veya kişilerin hangi psikolojide olduğunu bilmelidir. İyi bir fotoğrafçı olup olmadığınız grup çekimlerine de bağlıdır.45 kişilik bir grubun fotoğrafını çekerken, eğer 45 kişide kameraya bakıyorsa, bu 45 kişiden 45 ininde yüzünü net bir şekilde görebiliyorsanız, iri kişileri arka plana atmış, kısa boyluları öne çıkartmış ama bunu yaparken kimseyi kırmadan yapmış, bu grupta gözlük takanların hepsinin gözlüğünün parlayıp parlamadığını kontrol etmiş, elinde gereksiz aksesuar olan kişilerin aksesuarlarını almış ve saklamış, esprilerinizi arka arkaya patlatarak, insanların rahatlamasını sağlayarak bu işi 3 dakika gibi bir sürede yapmışsanız o zaman doğru yoldasınız.

Renkli insanlarımız ve renkli düğünlerimiz

Dünyanın dört bir tarafında düğün çekmiş biri olarak Türk düğünlerinin her zaman çok daha özel olduğuna inanırım. Türk düğünlerinde eğer davette 200 kişi varsa, bu kişinin 150 kişisinin halay çektiği anlar yaşanır. Halaya katılmayan 50 kişide ya yaşlılardır, ya da küçük çocuklardır. Aynı şekilde 6 bayanın aynı anda tuvalete gidip davetteki kişiler hakkında fikir alışverişi yaptığı yegâne düğünler Türk düğünleridir. Bizim düğünlerimizde belki bir amerikan düğünü kadar toplu halde yapılan atraksiyon yoktur ama düğündeki her karakter zaten aslan sütüyle alınmış bir enerjiyle tek başına bir şovdur. Renkli insanlarımızla, en renkli düğünler Türk düğünleridir…

Dergiler, Karanlık Oda, sayı 7 | Yorumlar | Geri izleme Sayfanın en üst kısmına git

24 yorum yapılmış, “Düğün Fotoğrafları”

 1. 01

  Çalışmalarınız çok beğendim, düğün fotoğraflarını değişik ve farklı açılardan görüntülemekte apayrı bir düşünce ve sanat görüşü gerektirir bence..
  o yüzden başarılar diliyorum.. byee

  dugunum, 10 Nis 2008 12:25 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 2. 02

  Cok eglenceli ve guzel bir yazi.Fotograflarinizda muthis, basarilar..

  hayat, 20 Nis 2008 13:17 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 3. 03

  Son zamanlarda okudugum en renkli yazi…

  sebnem, 20 Nis 2008 20:36 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 4. 04

  Cok hos ve eglenceli :)

  evin, 23 Nis 2008 20:13 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 5. 05

  bravo..

  nesli, 28 Nis 2008 19:13 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 6. 06

  EFE BABACANIN DAHA ÖNCE HİÇ ADINI DAHİ DUYMAMIŞTIM TA Kİ CNM

  KUZENİMİN Bİ GÜN TELAŞLI BİR ŞEKİLDE BENİ ARAYIP :

  ‘NUR MÜKEMMEL Bİ FOTOGRAF SANATÇISI İLE TANIŞTIM ÇOK

  ŞANSLIYIZ…KİMMİŞ DİYE SORDUGUMDA EFE BABACAN :) DİYENE KADAR:))

  KUZENİMİN DÜĞÜNÜ İÇİN HER

  DETAY BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ HELE Kİ O MUHTEŞEM ANLARIN DEĞERİ.

  VE GERÇEKTENDE EFE BABACAN BİZİM İÇİN ÇOK ÖZEL Bİ SEÇİMDİ…ÇOK

  KEYİFLİ BİR GÜNDÜ :)ANIMSADIKÇA HALA GÜLÜYORUZ :)

  TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ EFE BABACAN ; KEYFİMİZE KEYİF KATTIGIN

  İÇİN , GÜZEL DEMEKLE YETİNEMEYECEĞİM MUHTEŞEM FOTO.LAR İÇİN VE

  ANIMSADIKÇA TEBESSÜMÜMÜN SEBEBİ OLDUGUN İÇİN :)))

  NUR, 09 May 2008 23:16 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 7. 07

  superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  gul, 21 May 2008 01:35 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 8. 08

  Çok hoş, yeni haberlerinizi ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

  ömür, 28 May 2008 19:04 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 9. 09

  Umarım Türkiye yi temsil eden Ara Güler den sonra dünya çapında ünlü bir fotoğrafçı olursunuz…

  defne, 03 Haz 2008 22:52 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 10. 10

  Efe Babacan düğün fotoğraflarına kendine ait tarzınla renk kattın.Chapeau!

  nora, 18 Haz 2008 23:29 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 11. 11

  millet aç karnına sen düğün diyorsun soğuk savsş devam ediyor damat bey araban güzelmiş güzelin derdi zor olurmuş

  akbaşbey, 23 Eyl 2008 02:46 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 12. 12

  Harika, mükemmel.Insanın evlenesi geliyor!

  ceren, 26 Eyl 2008 10:41 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 13. 13

  Efe Babacan, yazılarınız kadar websitenizdeki fotograflarda çok güzel ve estetik..

  cıgdem, 13 Eki 2008 18:14 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 14. 14

  meraba ben gülçin ergül bu site çok demode çok sahte

  gülçi, 28 Eki 2008 07:59 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 15. 15

  evlenecek yaşı çoktan geçtim …..sıra kızımda ama ;sizi gördükten sonra kısmetim çıkarsa evlenmeye niyetlendim …..gelinlik giyeceğim beni bolbol çekiniz :)))anılarınız ve başarılarınızın devamı dileklerimle….
  nazan

  nazan, 22 Oca 2009 20:10 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 16. 16

  selam ben nusaybinden ruken gülçinin düğün fotalarını istiyorum

  ruken, 02 Şub 2009 19:00 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 17. 17

  gelin güzel ama bunun gülçinin düğün fotolarıyla ne ilgisi var:):)

  ceyda, 08 Mar 2009 16:50 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 18. 18

  Efe Babacan is the best wedding photographer of Turkey.We enjoy watching his work..

  murat, 29 Nis 2009 01:49 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 19. 19

  benim de dugun fotograflarimi ceker misiniz? :)

  selvi, 13 May 2009 21:17 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 20. 20

  Bitmek bilmeyen enerjiniz, işinize bağlınınız, ışık bilginiz, kadrajlarınız ve kompozisyonlarınızı kendinize has tarzınızla birleştirince ortaya tam bir sanat eseri çıkmış.Arkadaşımın kına gecesini ve düğününü en güzel şekilde görüntülediğiniz için teşekkür ederim.

  saruhan, 20 May 2009 23:46 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 21. 21

  http://efesphotography.com fotoğrafçının düğün fotoğraflarını bu linkte görebilirsiniz..çok başarılı..

  gul okay, 25 May 2009 09:06 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 22. 22

  damat gelinlinn yanında irenç duruyor damat tipsiz in önde gideni gelin süper

  leyla kudat, 15 Eyl 2009 11:23 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 23. 23

  Sevgili,Efe çocuklarımızın düğün çekimiminde mükemmel iş çıkarmışsın ,süpersin..

  gulay, 03 Ara 2009 15:31 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git
 24. 24

  çok güzel yazı

  yurdanur ebru, 02 Oca 2010 13:45 tarihinde
  Sayfanın en üst kısmına git

Yorum yapın

 •  
 •  
 •  

Yeni yorumlardan RSS ile haberdar olmak isteyenler için yorum beslemesi.

Edebiyat ve Fikir Yongalama